• Stretnutie v Záhorskej knižnici so spisovateľkou Soňou Bulbeck Lužinovou

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            „Knihu nepíše človek, ktorý všetko vie, ale ten, čo hľadá. A knihy čítajú tí, ktorí usilujú o dialóg – s autorom, so sebou i v živote.“

            Prozaička Soňa Bulbeck napísala knihu Deti z fary ako svedectvo dcéry evanjelického farára o osudoch detí farárov, ktoré sa narodili za socializmu a zažili diskrimináciu komunistického režimu. Ona ako dcéra evanjelického farára Milana Nosála nerozpráva o svojom živote, ale v dokumente, interview a reportáži zaznamenala osud 20 rodín, ktoré boli pre vieru násilne premiestňované, deti mali zakázané štúdium najmä pedagogiky a histórie, mnohí kňazi boli väznení, rodiny sledovala ŠtB. Jej rozprávanie o Akcii K a R – zrušenie kláštorov a reholí komunistami v roku 1950, o neslobode a násilí sledoval jej hosť – Dušan Tóth, slovenský reverend z Kanady, ktorý v rokoch 1967 – 1968 pracoval ako redaktor bratislavského rozhlasu vo vysielaní Dobré ráno a po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy emigroval do USA a Kanady.

            Študenti septimy si vypočuli autentické svedectvo o zločinoch komunizmu, ale aj úvahy o islame a kresťanstve, lebo pani Bulbeck je súčasne aj autorkou 13 kníh z prostredia arabského sveta, kde žila so svojím manželom anglickým architektom. Zaujímavé reflexie doplnila o výklad metódy neviditeľného divadla a divadla utláčaných, lebo pôvodne vyštudovala odbor dramatická výchova. Záver besedy patril Dušanovi Tóthovi, ktorý zaspomínal na deň emigrácie. Ocenili sme inú formu štúdia doby socializmu formou výpovede očitých svedkov.

          • Výsledky školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, kategória C

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

             

             

             

            17. 10. 2023 formou online testu v kategórii C odštartoval 16. ročník OSJL.

            Prvé miesto v školskom kole získala Alexandra Hamerlíková z kvarty, ktorá bude naše gymnázium reprezentovať  v okresnom kole OSJL  15. 11. 2023.

            Strieborná medaila patrí jej spolužiačke z kvarty, Michaele Hrabinovej. Tretie miesto si vysúťažila Miroslava Janšáková z tercie.

            Blahoželáme a ďakujeme všetkým súťažiacim za účasť i za výkony!

          • Oznam školskej jedálne

          • V prípade nezrovnalostí vo výpočte platby za stravu vyskúšajte najskôr vyčistiť vyrovnávaciu pamäť v aplikácii edupage. 

             

          • Nebol vojak ako vojak v Mikulčiciach

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            Absolvovaním edukačného programu Nie je vojak ako vojak v Mikulčiciach zameraného na tému zbraní, bojov i bojových zranení ukončili žiaci sekundy a tercie štúdium tematického celku Veľká Morava. Lokalita Mikulčice-Valy je nielen národnou kultúrnou pamiatkou Českej republiky, ale usilovala už trikrát o zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aglomerácia s rozlohou takmer 12 hektárov leží v údolí rieky Moravy, archeologické nálezy spadajú do obdobia 7. – 12. storočia.

            Naše zážitkové vyučovanie bolo zostavené z  prehliadky múzea, z prednášky o hlavnom hrade s vojenským táborom, chráneným sídliskom a 12 kostolíkmi, pričom trojloďová bazilika s pohrebiskom je najväčšou odkrytou veľkomoravskou cirkevnou stavbou. Vystúpili sme tiež na 30-metrovú rozhľadňu, všetci strieľali z lukov a súťažili v skupinách ako Slovania, Avari, Frankovia a Vikingovia. Najviac smiechu bolo pri výklade o zbraniach, lebo lektorka vysvetľovala typy mečov, oštepy a kopije, prilby, ľahké brnenie a luky so šípmi na chlapcoch zo sekundy a tercie, ktorí predstavovali Slovana a bojovníka z Franskej ríše. Celé zážitkové vyučovanie bolo zostavené a vedené tak, aby sme rozmýšľali a vedeli si predstaviť účinnosť zbraní, taktiku, funkciu. Napríklad meče z kalenej ocele sa k Slovanom pôvodne dovážali, tiež kopije, slovanskou domácou zbraňou boli luky, šípy, oštepy a sekerky.

            Naši osemroční boli lektorkami opakovane pochválení za vedomosti a množstvo zaujímavých otázok o archeologických vykopávkach v Mikulčiciach. Odchádzali sme spokojní s exkurziou v interiéri a v exteriéri so slnečným počasím, doplnili sme si informácie o živote Slovanov a odniesli typické suveníry tejto lokality – závesný kríž s postavou Krista, solidus cisára Michala III. alebo repliky gombíkov a šperkov.

          • Exkurzia do Viedne

          • Autor: Michálková Veronika, 2.B

            V piatok 29. septembra sa plný autobus gymplákov vybral na exkurziu do Viedne.

            Ako prvé sme navštívili parlament, kde sme sa dozvedeli zaujímavé informácie z histórie parlamentu a aj súčasnosti. Po prehliadke parlamentu sme navštívili univerzitu a jej pekné átrium s kaviarňou. Naše kroky smerovali z rozkvitnutej Volksgarten cez  Hofburg k Stephansdomu, kde sme mali rozchod a mohli sme si nakúpiť viedenské pochutiny. 

            Našou poslednou zastávkou bolo prírodovedné múzeum, kde sme získali fascinujúci prehľad o dejinách Zeme, videli sme kostry dinosaurov či vtákojašterov, množstvo drahokamov a minerálov. Súčasťou múzea boli aj exponáty už vyhynutých alebo extrémne ohrozených zvieracích druhov.

            Po celom dni strávenom vo Viedni sme nasadli do nášho autobus. Síce unavení, ale plní nových informácií a zážitkov.

          • Na západe nič nové - Pacifizmus VS patriotizmus

          • Autori: Matej Lanko, Roderik Provazník (Septima)

            V stredu 27. septembra sme my, študenti Septimy a 3.C, mali možnosť navštíviť divadlo Ludus v našom hlavnom meste. Zúčastnili sme sa interpretácie diela Na Západe nič nové.

            Dielo od Ericha Maria Remarqua prináša do vojnou zničeného sveta nové pohľady na ozbrojené konflikty medzi krajinami. Detailne opisuje dennú rutinu vojaka uväzneného v zákopovej vojne. Divákom/čitateľom predstavuje partiu mladíkov, ktorí ešte ani nezmaturovali a už boli povolaní do vojny. Núti nás uvedomiť si, že vojna nie je hrdinstvo. V nijakej vojne sa nedejú skutky hodné uznania. Nikdy nevznikne nič prelomové. Ľudia sa vždy len vrátia k živočíšnym inštinktom a riadia sa vetou: ,,Zabi, inak zabijú teba”.

            Počas celého predstavenia hlavné postavy opakovane upozorňovali na vzácnosť - pre nás samozrejmých - vecí. Periny, posedenie pri pive, obyčajné ticho sú veci, ktoré si nevážime, pokiaľ ich nestratíme. Mnohokrát si ich stratu ani nevieme predstaviť.

            Autor tak možno chcel poukázať aj na nevďačnosť a neutíchajúcu nenásytnosť ľudí, ktorá mnohé vojny zapríčinila.

            Nemeckí mládenci si počas svojho nasadenia na vojne uvedomili krutú realitu.

            Propaganda, ktorá bola v ich vlasti masívne šírená, opisovala boj za vlasť ako hrdinský čin a akúsi výsadu každého muža. Postupne však zistili, že to nie je pravda. Zistili, že oni vlastne nechcú zabíjať nepriateľských vojakov. V skutočnosti je to tak, že tí, čo vojny vyvolali, v nich nikdy nebojujú. Iba z nich profitujú.

            Táto skutočnosť bola neskôr v Nemecku utajovaná predstaviteľmi národného socializmu. Knihu Na západe nič nové najskôr cenzurovali a následne organizovali verejné pálenia kníh, kde bola častokrát ich ,,hlavným chodom”.

            Autor knihu vydal v roku 1929, aby ukázal ľuďom hrôzy vojny. Aby si uvedomili, čo sa v skutočnosti deje na fronte. A aby sa už nikdy nič podobné neopakovalo.

            Trochu ironické je, že už o 10 rokov od vydania jeho románu sa rozpútala ešte ničivejšia, brutálnejšia a krvavejšia vojna, kotorá vošla do dejín ako 2. svetová.

            Po krátkej prednáške a neskôr otvorenej diskusii, ktorá ukončila toto predstavenie, boli naše mysle plné pokory a zaneprázdnené otázkami ,,Čo ak ?’’. Naši profesori si však uvedomili, že nás treba rozveseliť a deň sme zakončili oddychom a debatami pri Dunaji.

          • Aj my sme oslávili Európsky deň jazykov!

          • Autor: Mgr. Anna Zburinová

            Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001.

            Jeho cieľom je podnietiť Európanov, aby sa učili cudzie jazyky.

            V utorok 26. septembra 2023 sme mali so študentami na hodinách nemeckého jazyka netradičné aktivity. „Lámali sme si jazyky“ na nemeckých jazykolamoch, navrhovali dizajn trička Európskeho dňa jazykov na budúci rok 2024 alebo vytvárali plagát so svojími obľúbenými slovíčkami v rôznych jazykoch.

          • Barok v štátnom zámku Milotice – dejepisná exkurzia

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová​​​​

            20. septembra 2023 sa  študenti z II.C, III.B a oktávy počas dejepisnej exkurzie preniesli do obdobia 17. – 18. storočia, keď Karel Antonín Serényi nechal prestavať zámok v Miloticiach v barokovom slohu. Zámok je kompletne zachovaným šľachtickým sídlom práve barokovej epochy v Čechách a my sme sa postupne presúvali od prístupového mostu so sochami, cez čestné nádvorie a francúzsku barokovú záhradu s pávmi a oranžériou do 17 miestností, ktoré obývala rodina posledného grófa Ladislava Seilerna. Všetko bolo nádherné a exkluzívne: kabinet s maľbami koní, pracovňa grófky s tapetami s obrázkami z časopisov, knižnica s 5000 knihami, jedáleň, fresková sála zobrazujúca aj históriu rodu Serényi, hosťovská izba, Kaplnka svätého Jana Nepomuckého i dobové kúpeľne. Našej pozornosti neušlo, že rod Serényiovcov bol z Uhorska, angažovali sa v armáde, Karel Antonín Serényi sa podieľal na koncipovaní Pragmatickej sankcie a bol  dlhoročným hofmajstrom. Zámok v Miloticiach je sprístupnený podľa svedectva dcéry posledného milotického grófa Márie Henrietty, ktorá zomrela v roku 2008. Barokovú atmosféru si môžete predstaviť aj podľa našich študentov, ktorí sa v dobových kostýmoch prechádzali v zámockých záhradách. Vyzerali ako dedičia rodu Serényi!

          • Deň zdravia

          • ​​​​​​

            Dňa 20.9.2023  sa naši študenti zúčastnili Dňa zdravia, podujatia Slovenského červeného kríža v Senici. Mali možnosť bezplatného vyšetrenia cukru a cholesterolu v krvi, analýzy stavby tela, meranie krvného tlaku, kyslíkovej saturácie.  Pripomenuli si pomocou ukážok ako dať prvú pomoc. 

             

             

          • SZU na výstave obľúbeného senického pedagóga a výtvarníka Štefana Ortha

          • Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.

            Študenti a študentky navštevujúci tento rok seminár z umenia a kultúry stihli už návštevu výstavy nášho regionálneho maliara, pedagóga, fotografa a príležitostného kurátora Štefana Ortha. 

            8. septembra 2023 sme mali možnosť na senickej „osvete" vidieť časť výstavy Z krajiny do krajiny, ktorá obsiahla až dva výstavné priestory, väčšia časť bola vystavená v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici a menšia v Záhorskom osvetovom stredisku. Výstava vznikla na pozadí jubilea autora a sprievodnou akciou bolo aj osadenie „kolieska" s jeho menom na  Záhorácku stenu slávy.

             

            Pripájame sa ku gratulantom, pánovi učiteľovi prajeme všetko najlepšie a najmä veľa zdravia, aby ešte mohol dlho viesť a inšpirovať nádejných senických výtvarníkov, tak ako sa mu to roky na senickej ZUŠ darí. 

          • Spolupráca so ZMUDRI pokračuje

          • Autor: Mgr. Marta Horňáčková​​​​​​​​​​

            Blížia sa parlamentné voľby. V našej škole máme veľa prvovoličov.

            Ako sa vyznať v politike? Koho volia nevoliči? Ako funguje politická kampaň ? Tieto a iné otázky si isto kladú naši mladí študenti. No a práve na tieto a mnohé iné otázky ohľadom volieb im odpovie príručka POLITIKA POLOPATE, ktorá bola našej škole bezplatne zaslaná na základe našej predošlej spolupráce. Príručka bola vytvorená s finančnou podporou TTSK.

            Ďakujeme tímu ZMUDRI.

          • Projekt a cena René – Anasoft litera gymnazistov 2023

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            ​​​

            Aké knihy budeme čítať v 7. ročníku projektu?

            • Fedorová, Katarína: Vyššia moc. (Autorka sa zamerala na charakterový profil ženy – matky, sledovať môžeme boj so slovenskými úradmi, demenciu starých ľudí, problémy zdravotne postihnutých i náboženský fanatizmus. Ak novelu prečítate, uvidíte obraz slovenskej spoločnosti, politiky a zdravotníctva. Fedorová úprimne opísala problémy, s ktorými sa na Slovensku stretávajú rodiny s deťmi s rôznymi postihnutiami.)

             

            • Grusková, Anna: Tichý pobyt. (Reportážne rozprávanie o živote literárnej vedkyne a demokratky Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej. Po vypuknutí Slovenského národného povstania na jeseň roku 1944 sa spolu  Edmundom Gwerkom angažovali v odboji. Alžbetu 9. novembra 1944 zatklo gestapo. Neskôr bola zavraždená a pochovaná v masovom hrobe v Kremničke pri Banskej Bystrici.)

             

            • Hudec, Marek: Uzol. Vojnový príbeh Nových Zámkov. (Dokumentárna kniha. Vojnový príbeh Nových Zámkov, ktoré počas druhej svetovej vojny neboli súčasťou slovenského územia a zasiahli ho tri výrazné letecké útoky).

             

            • Martinčok, Dušo: Niekto sa nájde. (10 väčšinou autobiografických poviedok o obyvateľoch jednej bytovky v Bratislave a chlapcovi Oliverovi, ktorý tu vyrastá. Autor píše o queer ľuďoch aj o senioroch, vyštudoval právo a niekoľko rokov sa venoval právnemu prekladu na Súdnom dvore Európskej Únie v Luxemburgu, ako právnik-lingvista. V Luxembursku uzavrel najprv registrované partnerstvo, neskôr manželstvo so svojím partnerom.)

             

            • Taragel, Dušan: Mafiánske balady. (Brilantne opísané 90. roky s existenciou slovenskej mafie, zločinmi, stupídnosťou moci a bohatstva. Oceníte autorov rozprávačský talent, napätie a spoznáte siláctvo, nedostatočnú mieru sebareflexie, naivitu, chamtivosť, bezohľadnosť, manipulatívnosť...).

             

            Genéza projektu

            Anasoft litera je slovenská literárna cena  udeľovaná raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo, ktoré bolo knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Osobitosťou ocenenia je každý rok iná profesionálna porota, ktorá texty nominuje a hodnotí a tiež variant ceny: študentská cena René – Anasoft litera gymnazistov udeľovaná od roku 2017. O laureátovi ceny René rozhodujú študenti zapojených stredných škôl, ktorí vybrané knihy interpretujú, o textoch diskutujú počas vyučovania i medzi školami vo finále, zúčastňujú sa osobných alebo online stretnutí s autormi.

            Cenu René – Anasoft litera gymnazistov si prvýkrát prevzala v decembri roku 2017 Ivana Gibová za knihu Barbora, boch & katarzia, v roku 2018 Daniel Majling za knihu Ruzká klazika, v roku 2019 Václav Kostelanski za knihu Virtuóz, v roku 2020 Alena Sabuchová za román Šeptuchy a v roku 2021 Barbora Hrínová za debutovú zbierku poviedok Jednorožce.

             

            Zaujímavý vzdelávací, motivačný a popularizačný projekt

            Literárne informačné centrum, sponzor softvérová firma Anasoft naštartovali v roku 2017 projekt, ktorý motivuje študentov, aby čítali, sledovali aktuálny vývoj v slovenskej literatúre, učili sa interpretačne pracovať s novými štylistickými a kompozičnými postupmi.

            Porota posledné roky zvolila trend nominovať pre študentov edukačné texty: problém viny, demýtizácia, odkrývanie pravdy, opakovanie sa histórie. Pripomeňme si prózy  Mariany Čengel Solčanskej: Proces s mŕtvym (vina kňaza a prezidenta Tisa), jej román Jánošík, Marek Vadas: Šesť cudzincov a tematizovaný protirómsky pogrom v malej obci Pobedim na JZ Slovensku v roku 1928. Denisa Fulmeková a román Doktor Mráz so základnou dejovou líniou príbehu rodiny právnika židovského pôvodu a jeho katolíckej manželky a dcéry z fiktívneho slovenského mestečka Himberany. Druhým trendom je zamerať študentov na morálne témy slovenskej spoločnosti a politiky: 90. roky,  alúzie na známe kauzy spoločnosti posledných desiatich rokov, sloboda a determinácia našich rozhodnutí. Treťou líniou je experiment tematický i štylistický: sexualita, online priestor, inakosť, generačné a rodinné problémy: kontroverzné texty - Jana Micenková: Krv je len voda a Nicol Hochholczerovej: Táto izba sa nedá zjesť.

            Do projektu sa môžete zapojiť prečítaním kníh (najlepšie všetkých). Čítame, diskutujeme a hlasujeme, vyberáme najlepšiu knihu, s autorom ktorej sa stretneme v októbri/novembri. Knihy si môžete požičať u vyučujúcich slovenského jazyka. Tešíme sa na vaše interpretácie a recenzie!

            Do projektu sa naše gymnázium zapojí už šiesty raz. Pripomeňme si, že počas predchádzajúcich ročníkov diskutovali naši študenti priamo so spisovateľmi Janou Juráňovou, Marianou Čengel Solčanskou, Václavom Kostelanskim, Richardom Pupalom, Zuzanou Šmatlákovou. Vy rozhodnete o tom, koho privítame v tomto školskom roku!

            Vaše vyučujúce slovenského jazyka a literatúry

          • Veľká historická pátračka 2023

          • Autor: Mgr. Anna Zburinová

            Dňa 28. 6. 2023 sa v tanečnej sále Domu kultúry v Senici uskutočnilo slávnostné

            vyhodnotenie vedomostnej súťaže s názvom „Veľká historická pátračka 2023“.


            V kategórii stredné školy zvíťazil náš študent septimy Jakub Fischer.

            Jeho úlohou bolo „ vypátrať“ osem osobností z histórie mesta Senica a dve historicky významné udalosti, ktorých výročia si v roku 2023 pripomíname a spracovať ich do peknej obrázkovej formy v 10 minútovej MS PowerPoint prezentácii. Mohol využiť rôzne zdroje: internet, knižnicu, Múzeum Senica, Záhorské osvetové stredisko...

            Súčasťou programu bolo ocenenie víťazných prác a takisto verejné prezentovanie výsledkov svojho pátrania.

            Cieľom tohto podujatia bolo pútavou formou zamerať pozornosť mládeže na históriu mesta Senica.  Myslím, že sa to organizátorom- ZOS, Múzeu Senica a Mestu Senica naozaj podarilo.

          • Pozdrav z Majstrovstiev Európy v Maribore

          • 5 gympláčok srdečne pozdravuje z Majstrovstiev Európy v mažoretkovom športe v Maribore. Stali 2.vicemajstrami Európy. Aneta Machatová, Simona Tršková, Eliška Tršková, Klára Kučerová, Alexandra Fábikova.

            Srdečne blahoželáme. :)

             

          • SENGYM pomáha v regióne :-)

          • ​​​​​​Autor: Katarína Poláková, Sexta

            Aj tento rok sa na škole Gymnázium Ladislava Novomeského konali veľkonočné trhy. Peniaze, ktoré sa vyzbierali na tejto akcii, sme tento rok darovali zdravotne znevýhodneným ľudom a dôchodcom vo forme spoločenských hier. Pri hrách sa zabavili nielen dôchodci a zdravotne znevýhodnení, ale aj študenti. Vďaka pomoci sociálnej pracovníčky, Alenky Ligasovej, sa nám podarilo spojiť či už s Červeným krížom alebo Domovom dôchodcov v Senici. Radi by sme z tejto akcie spravili tradíciu a naďalej čarovali úsmevy na tvárach. 

          • Bezpečne a hravo v online svete

          •       V tomto školskom roku sa naša  škola zapojila do grantového programu Bez nástrah online Nadácie Orange a náš projekt bol podporený. Dokonca bol projekt našej školy Bezpečne a hravo v online svete medzi tými, ktoré hodnotiacu komisiu zaujali najviac. Finančné prostriedky z projektu boli použité na nákup notebooku, farebnej atramentovej tlačiarne, 3D tlačiarne a filamentov, kancelárskych a kreatívnych potrieb.

                  Naši študenti sa vďaka projektu "Bezpečne a hravo v online svete" v zvýšenej miere venovali bezpečnosti na Internete. Vytvorili výukové plagáty a výukové videá. Navrhli a vytvorili spoločenskú hru Bezpečne a hravo v online svete. Hru preložili do anglického a nemeckého jazyka. Na projekte spolupracovali študenti viacerých ročníkov od sekundy po tretí ročník štvorročného gymnázia. Zdokonalili sa aj pri tvorbe 3D grafiky, 3D tlači, tvorbe dizajnov otázok v Canve, tvorbe plagátov a v rôznych aplikáciách na tvorbu videí. Pri ich tvorbe využili aj umelú inteligenciu.

                Spoločenskú hru budeme používať na hodinách informatiky, etickej výchovy, pri konverzácii v anglickom a nemeckom jazyku.

          • Sekunda v škole v prírode

          • ​​​​​​​Autori: kolektív sekundy

                           Týždeň od 19. do 23. júna sme strávili v Škole v prírode v Tesároch pri Topoľčanoch. Dvojhodinovú cestu sme absolvovali v minibuse, do ktorého sme sa s batožinou ledva zmestili. Po krátkom odpočinku sme sa vybrali preskúmať okolie. Trochu sme sa báli, že si prinesieme neželaného hosťa – kliešťa, ale našťastie sa to nestalo.

                           Nasledujúcimi dňami nás sprevádzalo zážitkové vyučovanie, ktoré sme si sami pripravili. Najviac sa nám páčila pátracia biológia a dejepisný AZ kvíz. Popoludní sme hrávali loptové hry od futbalu po plážový volejbal. Vo štvrtok sme sa v horúčave schladili zábavou v bazéne.

                           V piatok sme sa rozlúčili so skvelým areálom a plní zážitkov sme sa pobrali domov. Tento raz bol šofér autobusu pripravený a pre istotu mal aj prívesný vozík na kufre. Cestou domov sme sa mali zastaviť na obed v McDonalde, ale zistili sme, že v Piešťanoch žiaden nie je a museli sme sa uspokojiť s jedlom z Tesca. Príjemné bolo aj zistenie, že päť dní bez mobilu sa dá v pohode prežiť.

          • MLADÍ ZÁCHRANÁRI OPÄŤ V AKCII

          • Autor: Mgr. Lenka Krištofíková

            Tretí ročník súťaže "Mladý záchranár trnavskej župy" sa jednoznačne nemohol zaobísť bez našej účasti :) Naše družstvo v zložení Filip Filípek, Tomáš Šajánek, Karolína Šimková a Alex Mihalovič (2.B a 2.C) výborne zvládali jednotlivé praktické úlohy - zachraňovali a ošetrovali zranených pri autonehode, lúpeži či oslave a otestovali si aj teoretické vedomosti z oblasti prvej pomoci. V silnej konkurencii 22 družstiev z celého trnavského kraja získali naši žiaci 4. miesto!

            Celému tímu gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

            Za odbornú a morálnu pomoc pri príprave tímu ďakujeme Paťovi Babicovi zo 4.A.

             

            https://trnava-vuc.sk/zupa-zorganizovala-podujatie-mlady.../

          • Zážitkové vyučovanie na ruštine

          • Autor: Mgr. Marta Horňáčková

            Trieda sexta sa s témou Где мы пообедаем ? „ pohrala „ naozaj výborne.

            Najprv sme sa oboznamovali so slovnou zásobou na tému Jedlo, až sme prešli k receptom. Každý si vybral ten svoj obľúbený, spracoval ho v ruskom jazyku a potom priniesol všetkým ochutnať, ako sa mu praktická práca vydarila. A zaslúžia si veľkú pochvalu. Aj sme sa niečo naučili, aj sme si pochutili.

          • 2.B v Terchovej🌳

          • Autor: Aneta Andelková, II.B

            Dňa 11.6. 2023 sme sa vybrali na trojdňový výlet na Terchovú a do Žiliny. Ráno sme spolu nasadli na vlak a užívali si cestu. Okolo obeda sme dorazili do Žiliny kde sme až do večera preskúmavali mesto. Na druhý deň sme sa autobusom vybrali do Jánošíkových dier kde sme si dali menší okruh a večer sme opäť vyrazili do mesta. Na tretí a posledný deň sme si prezreli hrad Budatín a rozlúčili sme sa so Žilinou. Potom už nás čakala len dlhá cesta domov, ktorú sme zvládli na jednotku.